Students Achievements

Students Achievements

Sl. No. Name of the Student Semester & Department Event Name Date Types of Event
(Cultural / Sports / Curricular etc...)
Position
1 Vinayak S ME Technical Quiz 2020-20 Technical 1st prize
2 Adarsh V Nadh ME APJAKTU B-Zone Basketball tournament 2019-20 Sports 3rdposition
3 Sajin Abrahan Varghese ME APJAKTU B-Zone Basketball tournament 2019-20 Sports 3rdposition
4 Delvin C Levi ME APJAKTU B-Zone Basketball tournament 2019-20 Sports 3rdposition
5 SarathMurali ME APJAKTU B-Zone Basketball tournament 2019-20 Sports 3rdposition
6 AlbinRajan ME APJAKTU B-Zone Basketball tournament 2019-20 Sports 3rdposition
7 Sajjin Abraham Varghese ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2019-20 Sports Runner up
8 Adarsh V Nath ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2019-20 Sports Runner up
9 SarathMurali ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2019-20 Sports Runner up
10 Jilin Joy ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2019-20 Sports Runner up
11 Agnesh.S. Kumar ME Technical Quiz 2019-20 Technical 1st position
12 Sujith Saji ME Debate -    Indian Culture  & Western Culture 2019-20 Co.curricular 2nd position
13 Adarsh V Nath                        ME Paper Presentation on " Mitigating the usage of plastics by reconstituting it with manufacturing technique to ventilate a natural composite" 2019-20 Technical 2nd position
14 Sajin Abraham  ME 2019-20
15 Stelespher Sebastin  ME 2019-20
16 Jebin Thamban ME 2019-20
17 Praveen U ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2018-19 Sports Runner Up
18 Sajjin Abraham Varghese ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2018-19 Sports Runner Up
19 Adarsh V Nath ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2018-19 Sports Runner Up
20 Sarath Murali ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2018-19 Sports Runner Up
21 Gopi Krishanan ME APJAKTU B-Zone Volleyball tournament 2018-19 Sports Runner Up
22 Praveen U ME All Kerala Inter engineering college volleyball tournament 2018-19 Sports Runner up.
23 Sajjin Abraham Varghese ME All Kerala Inter engineering college volleyball tournament 2018-19 Sports Runner up.
24 Adarsh V Nath ME All Kerala Inter engineering college volleyball tournament 2018-19 Sports Runner up.
25 Sarath Murali ME All Kerala Inter engineering college volleyball tournament 2018-19 Sports Runner up.
26 Gopi Krishanan ME All Kerala Inter engineering college volleyball tournament 2018-19 Sports Runner up.
27 Praveen U ME Intercollegiate Volleyball Tournament 2018-19 Sports 1st Runner up
28 Sajjin Abraham Varghese ME Intercollegiate Volleyball Tournament 2018-19 Sports 1st Runner up
29 Adarsh V Nath ME Intercollegiate Volleyball Tournament 2018-19 Sports 1st Runner up
30 Sarath Murali ME Intercollegiate Volleyball Tournament 2018-19 Sports 1st Runner up
31 Gopi Krishanan ME Intercollegiate Volleyball Tournament 2018-19 Sports 1st Runner up
32 Agnesh.S.Kumar ME Technical Writing 2018-19 Technical 1st position
33 Ashish A.S ME Lathe Master Competition. 2018-19 Technical 2nt Position
34 Sharukhan.S ME Competion on 3D Modelling using “Solid Works”. 2018-19 Technical 1st Position
35 Gopikrishna R ME Paper Presentation - Investigation on properties of TIG welding using aluminium 6061 and 6063 weld specimen. 2017-18 Technical 3rd position
36 Shalu John ME Debate on Drone : Entertainment or War 2017-18 Technical 1st Position
37 Ajith. M ME Project Expo - Impulse-2k18 2017-18 Technical 3rd Position
38 Nandu Krishnan R ME Technovation - Project Summit.
" Automatic tyre changing machine"
2017-18 Technical Appreciation
39 Muhammad
Sabeer S
S6,CSE Alappuzha District Body
Building Association
2019 Sports IndPrize
40 Merin K Philip S7, CSE MGCOCSM 2018 Technical First Prize
41 Sijo Jacob S7, CSE National talent quiz, Edumps Delhi 2018 Technical 0.98
42 Stingson
Varghese Chandy
CSE APJAKTU B Zone   Sports Second
43 Abin V Manuel CSE Project Expo   Technical 2nd position
44 Aswathy S CSE Paper Presentation   Technical 3rd position
45 Athira Rajeev CSE Ethical Hacking   Technical Ethical Hacking
46 Linta Jose George CSE Technical Symposium   Technical 3rd position
47 Alvin Alexander CSE Technical Symposium   Technical 1st position
48 Anju Elsa Koshy CSE Project Expo   Technical 2nd position
49 Merin K Philip CSE Debate   Co.curricular 3rd position
50 Dincy M Panicker CSE Project Expo   Technical 2nd position
51 Seena Elsa Jose CSE Project Expo   Technical 3rd position
52 Manu CSE WebDesiging   Technical 1st position
53 Akza C Varghese S8 ECE Chief Ministers Students' excellemce award 2022 23.03.2022 Curricular Cash Prize of Rs.1 Lakh /-
54 Anjali V S S8 ECE Chief Ministers Students' excellemce award 2022 23.03.2022 Curricular Cash Prize of Rs.1 Lakh /-
55 Adithya Anil Kumar S1 ECE Poem writing conducted bt National transportation Planning & Research centre in connection with Road Safety Month-2022 17.02.2022 Cultural 2nd position
56 Pranav S S3 ECE shotput (men) in the APJKTU interzone athletics 5,6,7 Feb 2020 Sports 3rd position
57 Reshma Mini Remanan S 5 ECE NRPF Regional level student coordinator 2021 Extra curricular Coordinator
58 Reshma Mini Remanan S 5 ECE Thanal Technical Team Member 2021 Extra curricular Member
59 Jibi S Mathew  AEI Bagged cash prize of one lakh rupee at Design your destiny contest Bangalore 2018 Curricular First
60 Kaveri Sudhi  AEI Bagged cash prize of one lakh rupee at Design your destiny contest Bangalore 2018 Curricular First
61 Narmadha Sudhi  AEI Bagged cash prize of one lakh rupee at Design your destiny contest Bangalore 2018 Curricular First
62 Vivek   AEI Bagged cash prize of one lakh rupee at Design your destiny contest Bangalore 2018 Curricular First
63 Jithin Raju  AEI Project Presentation at National Institute of Speech and Hearing  2019 Curricular First
64 Aravind  AEI Project Presentation at National Institute of Speech and Hearing  2019 Curricular First
65 HariKrishna  AEI Project Presentation at National Institute of Speech and Hearing  2019 Curricular First
66 Abin  AEI Project Presentation at National Institute of Speech and Hearing  2019 Curricular First
67 Surya Gayathri S8  EEE Placement at AMAZON 43648 Curricular Selected
68 Murshid Rahuman S8  EEE Placement at BYJU'S APP 43648 Curricular Selected
69 Anandu Krishnan A S7 EEE Interuniversity volley ball  26/11/2019-30/11/2019 Sports Selected to KTU team
70 Sayanth S S3 EEE KSEB Officers Association ,Power Quiz 44054 Cultural Preliminary level
71 Ashwanth A Sabu S3 EEE KSEB Officers Association ,Power Quiz 44055 Cultural Preliminary level

CONTACT INFO

Baselios Mathews II College of Engineering

Address: Lake View, Muthupilakadu,
Sasthamcotta, Kollam,
Kerala, India - 690 520,

(+91) 0476-2835579

(+91) 8281801579

bm2coe@gmail.com

principal@bmce.ac.in